نویسنده: دکتر نوشین خلیلی و دکتر مهین هاشمی‌پور سطح مقاله: مقدماتی دفعات بازدید: 1288 تاریخ ارسال: ۰۲/۰۴/۱۳۸۸ طبقه:  علمی
دادن امتیاز به این مقاله:

بلندی یا کوتاهی قد سرنوشت ساز نیست


برگشت ارسال مقاله صفحه اصلی

گاه پدیده کوتاهی یا بلندی قد در برخی افراد منجر به ایجاد چنان عوارض روحی و روانی اعم از انزواطلبی، پرخاشگری، بدبینی و اختلالات خلقی دیگر می‌گردد که در برخی موارد آسایش را از اطرافیان نیز سلب می‌نماید، از طرفی مشاهده افرادی که به رغم ابتلا به اختلالات جسمی همچنان با اعتماد به نفس قوی در عرصه اجتماع به تکاپو مشغول هستند و بدون توجه به ملاکهای ظاهری، پله‌های ترقی را پشت سر نهاده و به مدارج عالی علمی دست می‌یابند، مایه مباهات و عبرت آموزی است.

در یک تعریف علمی قد مناسب برای هر فرد، به نژاد، گونه، جنس و در نهایت خانواده بستگی دارد. گاه کوتاهی قد در یک خانواده ارثی است و نشانه بیماری نمی‌باشد لذا جهت تخمین قد مناسب فرد، قد پدر و مادر بسیار مورد اهمیت می‌باشد.

دکتر نوشین خلیلی، فوق تخصص غدد درون ریز و استادیار دانشکده پزشکی اصفهان در خصوص بررسی علل افزایش قد یا کوتاهی با بیان اینکه از نشانه‌های رشد و نمو در هر موجود زنده، افزایش طول قد می‌باشد اظهار می‌دارد:

رشد و نمو یکی از نشانه‌های عملکرد غدد درون ریز می‌باشد و در ضمن شایعترین علت کوتاهی قد سوء تغذیه، عدم فعالیت مناسب و الگوی نامناسب زندگی است که در صد سال اخیر جوامع بشری را تهدید می‌کند.

وی در ادامه می‌گوید: نادرترین علت کمبود رشد، ناکافی بودن ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز می‌باشد که درمان آن نیز مصرف داروی هورمون رشد به میزان کافی به صورت تزریق روزانه هورمون و به صورت زیر جلدی است که البته در نتیجه انجام آزمایش‌های لازم تحت نظر پزشک متخصص امکان پذیر می‌باشد.

دکتر نوشین خلیلی در توضیح بیشتر علل کوتاهی قد بیان می‌کند:

علل شایعتر کمبود رشد و کوتاهی قد، وجود بیماریهای زمینه‌ای دیگر از جمله تالاسمی، بیماریهای تیروئید، اختلالات گوارشی شامل: سوء جذب و سوء هضم، دیابت قندی و ... می‌باشد که با درمان عامل زمینه‌ای، رشد و نمو به حال عادی بر می‌گردد. همچنین کوتاه قدی فامیلی، به ندرت به درمان با هورمون رشد پاسخ می‌دهد. در ضمن این کار هزینه بردار و بسیار گران است و از آنجا که این نوع درمان در حوزه بیمه نمی‌باشد لذا مقرون به صرفه نیست. در موارد نادری از هورمون رشد جهت بهبود حال عمومی بیماران بد حال استفاده شده و خواص پروتئین سازی و استخوان سازی آن نیز مورد مصرف قرار می‌گیرد.

این فوق تخصص غدد درون ریز در مورد استفاده از هورمون رشد جهت افزایش طول قد که مدتی است در بین جوانان و نوجوانان مرسوم شده است، متذکر می‌شود:

از آنجا که به تازگی استفاده‌های نادرست از این دارو به عمل می‌آید (از جمله جهت افزایش طول قد در سنینی که صفحات رشد آنها بسته شده است یا در ورزشهای بدنسازی و ... برای افزایش حجم عضلات یا استخوانها) می‌بایست عوارض مصرف نابجای این هورمون مانند رشد تومور مغزی، بزرگی نامتعادل استخوانهای اسکلتی از جمله اندامها و صورت به شکل پهنی، افزایش سایز ارگانهای درونی شامل قلب، کبد ...، افزایش فشار خون و عدم تحمل گلوکز که به دنبال آن دیابت شیرین ایجاد می‌شود، مورد توجه قرار گیرد.

دکتر خلیلی در پایان صحبتهای خود خاطر نشان کرد:

مصرف هورمون رشد بدون توصیه پزشک و جز در موارد ضروری نه تنها مفید نمی‌باشد بلکه گاهی عوارض بسیار جبران ناپذیری را بر جای می‌گذارد.

دکتر مهین هاشمی‌پور، فوق تخصص غدد اطفال نیز در این باره اظهار می‌دارد:

به مبتلایان ناراحتیهای قلبی، کبدی و سوء تغذیه که دارای کوتاهی قد و مشکل ژنتیکی و ... هستند هورمون رشد توصیه نمی‌شود.

وی تزریق این دارو را در مورد کسانی که از دوران شیرخوارگی دچار کمبود هورمون رشد بوده‌اند تا زمانی که هنوز صفحه رشدشان بسته نشده است موثر دانسته و می‌گوید:

در بچه‌هایی که کمبود هورمون رشد نداشته ولی با کوتاهی شدید قد مواجه هستند و پا به مرحله بلوغ نهاده‌اند می‌توان درمان با هورمون رشد را تا چندین سال ادامه داد.

دکتر هاشمی‌پور شروع انجام آزمایشات هورمون رشد در دختران را از 8-7 سالگی و پسران را از 10-11 سالگی مناسب دانسته و عنوان می‌کند:

برای تصمیم گیری درمان با هورمون رشد می‌بایست حداقل در دو مرحله آزمایش هورمون غیر طبیعی باشد، هر چند متخصص غدد می‌تواند با یک مرحله نیز تصمیم‌گیری نماید.

وی با تاکید بر اینکه درمان با این دارو در افرادی که بلوغ‌شان کامل شده است هیچگونه تاثیری ندارد، اذعان داشت:

افزایش قد با داروی هورمون رشد نیازمند تکمیل دوره 3-4 ساله یا طولانی‌تر است و تزریق یک آمپول در افزایش قد موثر نمی‌باشد. همچنین تامین هزینه این دارو نیز به تنهایی ماهیانه یک میلیون تومان (بدون بیمه) است.

دکتر مهین هاشمی‌پور فوق تخصص غدد اطفال در پایان به والدین توصیه نمود:

خانواده‌ها کوتاهی قد را برای فرزند خود مساله بزرگ و عمده جلوه ندهند تا آنها نیز بتوانند با اعتماد به نفس به زندگی روزمره خود ادامه دهند، مسلماً قد زندگی ساز و سرنوشت ساز نبوده و بزرگی به عقل است نه قد.نسخه قابل چاپ

ارسال به میل دوستان

امتیاز این مقاله:  3.2    از 582رای

           :powered by
designed by setiran (danial net)
برگشت