نویسنده: یلدا توکلی سطح مقاله: مقدماتی دفعات بازدید: 2027 تاریخ ارسال: ۲۳/۰۶/۱۳۸۸ طبقه:  اجتماعي
دادن امتیاز به این مقاله:

گفتگو با مدیر عامل کانون بازنشستگان ذوب آهن اصفهان (صمیمانه با مدیر )


برگشت ارسال مقاله صفحه اصلی

l از مدیر عامل جدید ذوب‌آهن می‌خواهیم عنایت بیشتری به کانون بازنشستگان داشته باشند

هنوز هم دستان تلاشگرش با آب و آتش و آهن آشنا است و در دلش آرزو دارد که ای کاش برای یک روز هم که شده دوباره ایام کار و تلاش را تجربه کند.

او امروز با تکیه بر تجربیات و سال‌ها کوشش خود دوران بازنشستگی را می‌گذراند؛ اما می‌داند برای او بازنشستگی معنایی ندارد؛ زیرا تلاش یک مرد هرگز پایان نخواهد یافت. آری، بازنشستگی، دورانی از زندگی است که چه بخواهیم یا نخواهیم به سراغمان می‌آید؛ دورانی که می‌تواند با آسایش و راحتی یا درد و رنج همراه باشد؛ دورانی که پس از سالها کار و تلاش انتظار می‌رود خستگی سال‌های گذشته از تن زدوده شود و دردهای زمان پیری تسکین یابد. اما آیا به راستی بازنشستگان بعد از سالها کار و کوشش به آنچه که انتظار دارند می‌رسند؟

آیا دولت به منظور جبران زحمات آنها، آنگونه که باید دستشان را می‌فشارد؟ صمیمانه با مدیر امروز را با رئیس یکی از کانونهای بازنشستگی در استان همراه می‌شویم. کانونی که تمامی تلاش آن، دفاع از مطالبات حقوقی، درمانی و رفاهی بازنشستگان است تا در آستانه روزهای سالمندی، زندگی را به راحتی گذرانده و نتیجه تلاش و زحمت سالها کار خود را به خوبی ببینند. ابراهیم دستمزد مدیر عامل کانون بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان و دبیر کانون‌های مستقل بازنشستگان صنعت فولاد کشور میهمان ما است و از مشکلات و خواسته‌های بازنشستگان این کارخانه عظیم که سالها چرخهای آن را چرخانده‌اند می‌گوید: وی که خود سالها در این کارخانه بوده و با رنج کارگران آشنا است، امروز تمام تلاش خود را برای دفاع از حقوق آنها به کار بسته‌ است. آنچه می‌خوانید ماحصل گفتگوی ما با ایشان می‌باشد.

آقای دستمزد در حال حاضر کانون بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان چند عضو دارد؟

کانون بازنشستگان ذوب‌آهن از سال 1372 تشکیل شده، اما رسماً از سال 1385 فعال گردیده است و در حال حاضر با توجه به اینکه شرکت ذوب‌آهن اصفهان 32 هزار نفر بازنشسته دارد، تنها 8 هزار نفر عضو کانون هستند. در واقع باید گفت که ما به حمایتهای فکری همه بازنشستگان عزیز نیازمند هستیم.

مهمترین برنامه‌هایی که توسط این کانون انجام می‌شود را بیان نمایید.

پیگیری مستمر مطالبات حقوقی معوقه و پیگیری مداوم مسائل درمانی و رفاهی از جمله برنامه‌های کانون است؛ همچنین در حال حاضر با پیگیری‌های صورت گرفته توانسته‌ایم خدمات را به درب منزل بازنشستگان ببریم و در این رابطه با تاسیس ده دفتر، تمامی امور رفاهی، فرهنگی، ازدواج و حتی امور مربوطه به نسخه‌های پزشکی را انجام داده‌ایم؛ به طوری که مدارک لازم در خصوص هر کدام از این موارد را از درب خانه بازنشستگان گرفته و پس از انجام کارهای مربوطه، خدمات لازم را درب خانه به آنان ارایه می‌دهیم.

تاکنون در خصوص پیگیری مطالبات حقوقی معوقه بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان چه اقداماتی صورت گرفته است؟

از زمان تاسیس ذوب‌آهن تا به امروز، همیشه مسایل مربوط به بازنشستگان با تنش رو به رو بوده است، به عنوان مثال مصوبات هرگز به خوبی اجرا نگردیده و به حقوق بازنشستگان به دلیل کثرت آن‌ها رسیدگی لازم نشده است. صندوق ما نیز صندوق خاص می‌باشد و به دلیل سیاست‌های غلط قادر نیست حتی 5 روز نیز حقوق معوقه بازنشستگان را پرداخت نماید؛ در ضمن صندوق بازنشستگی 30 سال سابقه تاسیس دارد و با تمامی تلاشهای انجام گرفته، ماهانه 5 میلیارد تومان درآمد دارد؛ این در حالی است که مبلغ پرداخت مستمری ماهانه آن، 35 تا 40 میلیارد تومان است. لازم به ذکر می‌باشد؛ در حال حاضر منابع تامین مالی صندوق بر اساس قانون عبارت است از: کمک واحدهای اصلی که اکنون شامل واگذاری اصل 44 قانون اساسی شده‌اند یا می‌شوند که البته این امر نشان از نداشتن تامین کننده منابع مالی صندوق دارد.

در حقیقت باید کلیه پیمانکاری‌ها در بخش صنعت و معدن را به صندوق بازنشستگی فولاد بسپارند و برای حفظ آبرو، شان و منزلت و معیشت بازنشستگان صندوق فولاد، شرکت ملی ذوب‌آهن اصفهان که هنوز شامل واگذاری اصل 44 قانون اساسی نشده است، به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار گردد و سهام واگذار نشده فولاد مبارکه و خوزستان نیز به صندوق حمایت و بازنشستگی فولاد سپرده شود.

شنیده‌ایم تفاوت‌هایی بین خدمات درمانی بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان با سایر استانها وجود دارد، لطفاً در این رابطه توضیح دهید.

در اصفهان بازنشستگان دفترچه خدمات درمانی دارند؛ در حالی که بازنشستگان فولاد در تهران تحت پوشش بیمه خدمات درمانی صندوق هستند و از مزایای درمانی و پولی بهره‌مند می‌شوند. گفتنی است؛ خوشبختانه با تلاشهای چند ساله موفق شدیم در این زمینه یکسان سازی انجام داده و زمینه بهره‌مندی بازنشستگان اصفهان از امکانات صندوق را نیز فراهم کنیم. در حال حاضر بازنشستگان می‌توانند با مراجعه به امور بازنشستگی، دفترچه خدمات درمانی را تحویل داده و دفترچه خدمات درمانی فولاد دریافت نمایند و این گونه از مزایای آن که شامل پرداخت تنها 5 درصد پول دارو و درمان می‌باشد، بهره‌مند شوند. البته ما خواستار صدور بیمه تکمیلی برای بازنشستگانمان نیز هستیم که قرار است با اخذ موافقت از مدیر عامل صندوق و همکاری مدیر عامل و ذوب‌آهن در آینده‌ای نزدیک کارت بیمه تکمیلی برای بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان صادر شود.

آقای دستمزد کمی هم از مشکلات قانون بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان برایمان بگویید.

در حال حاضر بازنشستگان ما از داشتن خانه مهر، خانه سالمندان، خدمات مشاوره تعذیه، ورزش و بهداشت بی بهره‌هستند. در حقیقت نام کانون ذوب آهن باعث می‌شود، بازنشستگان از خدمات زیادی بهره‌مند نباشند.

لازم به ذکر است؛ ما هیچگونه امکانات رفاهی و تفریحی نداریم؛ به همین خاطر از مدیر عامل جدید شرکت ذوب‌آهن خواستاریم عنایت بیشتری به کانون بازنشستگان داشته باشند و مسوولین ذوب‌آهن نیز نسبت به استخدام فرزندان بازنشستگان ذوب‌آهن که اکثراً تحصیل کرده هستند بیشتر توجه کنند و از تجربیات بازنشستگان بیشتر استفاده نمایند. ذکر این نکته ضروری است که درحال حاضر 50 تا 60 درصد بازنشستگان ما به دلیل سالها کار و تلاش در شرایط سخت، دچار بیماری‌های مزمن شغلی هستند که در این زمینه نیاز به توجه بیشتری دارند.

به عنوان آخرین سوال مهمترین خواسته شما از مسوولین چیست؟

از دولت و مجلس تقاضامندیم در خصوص اجرایی شدن هر چه سریعتر ماده 112 خدمات کشوری تلاش نمایند تا قسمت اعظم مشکلات و معضلات بازنشستگان رفع شود. در حال حاضر ما بازنشستگان نه جزو کشوری‌ها هستیم و نه لشگری‌ها و همین مساله باعث شده تا صندوق ما از حمایت‌های لازم برخوردار نباشد، به همین خاطر از مسوولین تقاضامندیم هماهنگی لازم را جهت واگذاری صندوق بازنشستگی ذوب آهن به صندوق بازنشستگی فولاد انجام دهند.نسخه قابل چاپ

ارسال به میل دوستان

امتیاز این مقاله:  3.5    از 597رای

           :powered by
designed by setiran (danial net)
برگشت