نویسنده: گروه علمي سطح مقاله: مقدماتی دفعات بازدید: 4209 تاریخ ارسال: ۱۴/۰۹/۱۳۸۷ طبقه:  علمی
دادن امتیاز به این مقاله:

نشانه‌های بیماری مخملک چیست؟


برگشت ارسال مقاله صفحه اصلی

مخملک بیماری است عفونی و مسری که در دوره کودکی ( بین 3 تا 7 سالگی) یعنی سنین کودکستانی فراوان تر دیده می شود. در فصل‌های سرما بیشتر و شدیدتر ظاهر می شود. میکروب این بیماری، " استرپتوکوک بتا همولیتیک "A می باشد.

راه سرایت :

سرایت مخملک اغلب بوسیله تماس با بیماران حاصل می گردد و کمتر دیده می شود که کسی به طور غیرمستقیم، یعنی از راه خوردن شیر و مواد غذایی آلوده، یا تماس با اشیای ‌آلوده به این بیماری دچار شود. میکروب مخملک در ترشحات حلق و بینی وجود دارد. لذا توسط قطرات بزاق و خلط در اثر حرف زدن، سرفه و عطسه پخش و باعث آلودگی می شود. بیماری مخملک یک روز قبل از شروع و در تمام دوران استقرار، مسری است، حتی بعضی اوقات افراد بهبود یافته از مخلمک، در عین سلامتی ناقل میکروب هستند.

نشانه های مخملک:

دوران پنهانی مخملک سه تا پنج روز است، ولی در مخملک های شدید این دوره کوتاه تر بوده و به یک روز می رسد. شروع ناخوشی به طور ناگهانی و همراه با لرز و تب ، گلودرد و استفراغ می باشد. در ابتدای ناخوشی، امکان لرزهای پی در پی بسیار است. از بدو شروع بیماری، تب شدید بوده و به 40  درجه سانتیگراد و بالاتر می رسد. در ضمن، نبض تند و پوست خشک و سوزان می باشد. گلودرد یکی از نشانه های مهم مخملک است. یک تا دو روز بعد از شروع بیماری، گلو کاملا قرمز و دردناک است و بلع دشوار می شود. روی زبان در اصطلاح باردار بوده، نوک و اطراف و زیر آن قرمز است.

مرحله دانه های قرمز (راش) پوستی: یک تا دو روز بعد از آغاز بیماری، دانه های قرمز پوستی از انتهای اندام ها ظاهر شده و در تمام بدن پخش می شوند. دانه های مخملکی معمولاً تمام پوست را فرا گرفته و آن را به صورت قرمز تندی (شرابی رنگ) در می آورد. قرمزی با فشار دست از بین می رود و دوباره برمی گردد.

دوران پوسته ریزی: پوسته ریزی مخملک از هشتمین روز بیماری تا 3 هفته ادامه دارد. هر چه راش های مخملک شدیدتر باشد، پوسته ریزی واضح تر می باشد. پوسته ریزی در دست و پا، به شکل فلسی و قطعات درشت و گاهی به شکل دستکش است و در قسمت صورت و بدن ریز و آردی شکل است. در جریان مخملک ممکن است موی سر و بدن هم بریزد و مدتی بعد دوباره بروید.

پیشگیری:

- بیماران مخملکی باید در اتاق مجزایی بستری شوند و تا مدتی که کشت گلوی آنها منفی نشده است از تماس با دیگران خودداری نمایند، اشیا و لوازم آلوده بیمار را باید ضدعفونی کرد. - تجویز بعضی داروها به اطرافیان بیمار از انتشار بیماری جلوگیری می کند،‌ مراقبت حاملین سالم میکروب برای از بین بردن انتشار بیماری مفید است. - کشت ترشحات گلوی بیماران و جستجوی میکروب بیماری و درمان سریع آن باید انجام شود. - ممکن است عفونت استرپتوکوکی بدون بروز دانه های قرمز پوستی باشد (عامل بیماری اغلب در گلو و بینی جای می گیرد). - تکرار عفونت های استرپتوکوکی ممکن است سبب روماتیسم مفصلی حاد، کری و عوارض قلبی گردد. - پاستوریزه کردن و به خصوص جوشاندن شیر قبل از مصرف آن، مفید است. - جلوگیری از تهیه و توزیع مواد غذایی توسط بیماران مخملکی یا افرادی که به گلودرد مخملکی دچار هستند. - ممانعت از فروش شیر گاوهایی که دمل پستان دارند. - پیش گیری از مخملک به وسیله مواد شیمیایی مانند پنی سیلین نیز میسر است. - تکرار عفونت های استرپتوکوکی ممکن است سبب روماتیسم مفصلی حاد، کری و عوارض قلبی گردد، بنابراین جلوگیری دقیق آن بسیار مفید خواهد بود. این پیش گیری اهمیت خاصی دارد و از تعداد مبتلایان به روماتیسم می کاهد. در خانواده های حساس به روماتیسم بهتر است کلیه افراد خانواده تحت کنترل دقیق،‌ درمان و پیش گیری لازم قرار بگیرند:

- برای پیش گیری کامل مخملک باید از انتشار استرپتوکوک (میکروب بیماری) و استقرار آن در گلوی افراد جلوگیری کرد.

- معاینه دقیق گلوی مبتلایان به گلودرد برای جلوگیری از انتشار بیماری بسیار مفید است. مجزا کردن و مراقبت بیماران بعد از بروز نشانه های بیماری، ولی 48 ساعت بعد از به کار بردن پنی سیلین، سرایت گلودرد مخملکی و یا خود مخملک ناچیز می گردد. برای درمان باید به پزشک مراجعه شود.

- ضدعفونی کردن گلو و وسایل به کار رفته بیماران در جلوگیری از سرایت مخملک ثمربخش می باشد.

-  نظافت کامل و آفتاب دادن اتاق ، وسایل و لوازم بیماران.

- درمان اختصاصی بیماری به وسیله پنی سیلین که به سرعت می‌تواند آلودگی را از بین ببرد.

- مخملک قرنطینه و اقدامات بین المللی ندارد.نسخه قابل چاپ

ارسال به میل دوستان

امتیاز این مقاله:  3.2    از 560رای

           :powered by
designed by setiran (danial net)
برگشت