نویسنده: بهزاد صادقي سطح مقاله: مقدماتی دفعات بازدید: 12834 تاریخ ارسال: ۲۷/۰۵/۱۳۹۰ طبقه:  علمی
دادن امتیاز به این مقاله:

چه کنیم که فرزندمان پسر یا دختر شود!


برگشت ارسال مقاله صفحه اصلی

عوامل موثر بر جنسیت جنین

امروزه شما می‌توانید با یک سونوگرافی بعد از هفته 14 بارداری ، جنسیت نوزادتان را بفهمید ، اما این عمل برای بعضی از خانواده ‌ها مطلوب نیست چون شاید نتیجه سونوگرافی بر خلاف علاقه خیلی از والدین باشد.مثلا والدینی که علاقه مند به داشتن پسر هستند ، ممکن است در موقع شنیدن جواب سونوگرافی که دختر بودن نوزاد را مشخص می‌کند ، شوکه شوند و جا بخورند و آن وقت این رخ داد باعث بی ‌میلی والدین نسبت به سرنوشت فرزند در راه و همچنین تکرار بارداری ‌های مادر در سال‌ های آینده شود.

نحوه تعیین جنسیت جنین

عوامل زيادي بر تعيين جنسيت فرزند تأثير دارند. اين عوامل بر شانس ورود اسپرم حاوي كروموزوم X يا Y به تخمك تاثير مي‌گذارند. به بيان ديگر اسپرم‌هاي طبيعي يا داراي كروموزوم X هستند يا Y. در حالي كه تخمك تنها مي‌تواند حاوي كروموزوم X باشد. اگر اسپرم حاوي كروموزوم Y وارد تخمك شود، سلول تخمِ تشكيل شده داراي كروموزوم‌هاي XY خواهد بود و نوزادي كه به اين جهان پا خواهد گذاشت، پسر خواهد بود و بعكس اگر سلول تخم حاوي كروموزوم‌هاي XX باشد، نوزاد دختر خواهد بود.

عوامل موثر بر جنسیت جنین

جالب است بدانيد بر اساس تحقيقي كه بتازگي در انگلستان انجام شده است، پدراني كه برادران بيشتري دارند، احتمال دارا بودن فرزند پسر نيز در آنها بيشتر است. در اين ميان موقعيت زماني چرخه قاعدگي مادر و فاصله زماني لقاح از زمان تخمك‌گذاري، سن مادر، ميزان اسيديته يا pH محيط واژن و گردن رحم و كيفيت و حجم مايع مني از عوامل تاثيرگذار ديگري هستند كه در تحقيقات مختلف به آنها اشاره شده است.

به عنوان مثال با توجه به اين كه فضاي اسيدي محيط واژن و گردن رحم براي اسپرم‌هاي حاوي كروموزوم Y چندان مناسب نيست، به نظر مي‌رسد چنين شرايطي احتمال لقاح كروموزوم X را با تخمك افزايش دهد و احتمال دختردار شدن افزايش يابد. شواهدي نيز وجود دارند كه حاكي از تاثير ميزان مايع مني و جنسيت فزرند هستند. به طوري كه بالا بودن حجم مني ممكن است احتمال پسر شدن را افزايش دهد. البته اين ادعا نيازمند بررسي‌هاي بيشتري است تا بتوان به صراحت آن را عنوان كرد.

نقش تغذیه در تعیین جنسیت

تحقيقات انجام شده نقش الگوي تغذيه مادر بر شانس ورود 2 نوع اسپرم به تخمك را بين 30 تا 70 درصد گزارش كرده‌اند البته شواهدي نيز وجود دارند كه نحوه تغذيه پدر نيز بر تعيين جنسيت نوزاد تاثيرگذار است.

براي اين که اسپرم وارد تخمک شود، بايد از يک غشاي پروتئيني شفاف از جنس پروتئين به نام زونا پلوسيدا (Zona Pellucida) که اطراف تخمک را فرامي‌گيرد، عبور کند و به محتواي ژنتيکي تخمک برسد.اين در حالي است كه تحقيقات نشان داده نسبت پتاسيم و سديم به کلسيم و منيزيم با تأثيري که بر گيرنده‌هاي سطح زونا پلوسيدا مي‌گذارد، مي‌تواند بر احتمال ورود اسپرم حاوي کروموزوم X يا Y اثر بگذارد. از اين‌رو به احتمال زياد محتواي مواد معدني مواد غذايي مي‌تواند بر تعيين جنسيت نوزاد مؤثر باشد. به نظر مي‌رسد مصرف غذاهاي غني از کلسيم و منيزيم و دريافت کمتر مواد غذايي حاوي سديم و پتاسيم، با تغييراتي که در گيرنده‌هاي سطح تخمک مي‌گذارد، احتمال ورود اسپرم حاوي کروموزوم X و تولد فرزند دختر را بالا مي‌برد. بدين ترتيب مصرف غذاهاي غني از پتاسيم و سديم و مصرف کمتر کلسيم و منيزيم نيز اثر عکس داشته و احتمال تولد نوزاد پسر را بيشتر مي‌کند.

میوه های شیرین برای پسر دار شدن

یکی از تغییرات دیگری که در میزان تخمک گذاری صورت می‌گیرد ، اضافه شدن مقدار گلوکز در ترشحات مخاطی دهانه رحم در موقع تخمک گذاری است. بالارفتن مقدار گلوکز در ترشحات دهانه رحم به جذب اسپرماتوزوئیدها کمک می کند و از آنجا که اسپرماتوزوئید پسر از قدرت تحرک بیشتری برخوردار است، مناسب بودن ترشحات دهانه رحم بیشتر به نفع اسپرماتوزوئید پسر است.استفاده از میوه‌های شیرین محتوی گلوکز در روزهای تخمک گزاری ، محیط را برای جلب اسپرماتوزوئید y ودرنتیجه پسردارشدن مناسب تر می کند، چرا که قند خون به سرعت بالا می رود . این غذاها شامل ؛ گلوکز ، ساکاروز، شربت ذرت ، عسل ، آب نبات ، غلات صبحانه شیرین شده ، هویج ، بیسکوئیت ، سیب زمینی پخته ، کشمش ، نان گندم سفید ، نوشابه های دارای شکر و یا پلیمرهای گلوکز است.

علاوه بر این نقش استرس، محیط زندگی و نوع روش زندگی را در تعیین جنسیت جنین نمی توان نادیده گرفت. كوچك ترین این موارد می تواند تلاش ها ای شما برای تولد نوزاد دلخواه را از بین ببرد.نسخه قابل چاپ

ارسال به میل دوستان

امتیاز این مقاله:  3.1    از 1063رای

           :powered by
designed by setiran (danial net)
برگشت